Taşınmadan Önce Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

21.04.2017
Facebook Twitter WhatsApp Pinterest

Eşyalarınızı toparlamaya, taşınmadan 3 hafta önce başlayın

Kalabalık evlerde tüm eşyaların paketlenip taşınmaya hazır hale getirilmesi, göründüğünden çok daha uzun ve uğraştırıcı bir süreç olabiliyor. Özellikle de şehir değişikliği yapılacaksa, eşyaların uzun yol boyunca zarar görmesini engellemek için dikkatli bir şekilde paketlenmesi gerekiyor. Bu nedenle eşyalarınızı paketlemeye en geç 3 hafta kala başlamalısınız. Bu aşamada önceliği nadiren kullandığınız eşyalara vermeli, çocuk kıyafetleri, temel mutfak eşyaları, ilaçlar ve yataklar gibi sürekli ihtiyaç duyduğunuz eşyaları en son paketlemelisiniz. Dilerseniz evden eve nakliye firmalarıyla anlaşarak toparlanma sürecini çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Aboneliklerinizi iptal ettirin

Başka bir eve taşınmadan önce; mevcut adresinize kayıtlı tüm faturaları ödemeli ve elektrik, su, doğal gaz, kablolu televizyon, gazete, dergi gibi aboneliklerinizi iptal ettirmelisiniz. Bu sayede evinize sizden sonra taşınan kişilerin sizin abonelik hesabınızı kullanmasını engelleyebilir ve aboneliklerinizi yeni adresinize taşıyabilirsiniz. Taşınmadan önce yapmanız gerekenler için bir liste hazırlayarak aboneliklerinizin takibini kolaylaştırabilirsiniz. Aboneliklerinizi değiştirirken bankanıza adres değişikliğinizi bildirmeyi de unutmamalısınız. Eğer bankada kiralık kasanız varsa, kasanın yeni taşınacağınız adrese yakın bir şubeye naklini talep edebilirsiniz.

İkametgahınızı yeni adresinize aldırın

Yeni evinize taşındıktan sonra hukuki bir yaptırımla karşılaşmamak için 20 gün içerisinde ikametgah değişikliğinizi bildirmeniz gerekiyor. Bu süre içinde adres değişikliklerini bildirmeyenler para cezası ödemek durumunda kalıyor. İkametgah değişikliğini bildirmek için taşındığınız yerin İl Nüfus Müdürlüğüne giderek yeni adresinizi kayıtlara geçirebilir veya e-devlet üzerinden ikamet bildiriminde bulunabilirsiniz.

Sağlık ocağı ve okul kaydı yaptırın

Yeni evinize taşınıp ikamet bildiriminde bulunduktan sonra çevrenizdeki sağlık ocaklarından yararlanabilmek, çocuklarınızın aşılarının takip edebilmek için sağlık ocağına kayıt yaptırmalısınız. Bunun için adresinizin kayıtlı olduğu sağlık ocağına giderek tüm aileniz için kayıt oluşturabilir, aile hekiminizi seçebilirsiniz.
Taşındıktan sonra çocuğunuzun eğitiminin aksamaması için en kısa sürede okul kaydını yaptırmalısınız. Bunun için okullara bizzat başvurarak kayıt oluşturabilir veya e-okul sistemini kullanarak İnternet üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Yeni satın aldığınız eve taşınıyorsanız vergi beyanında bulunun

Eğer yeni satın aldığınız eve taşınıyorsanız, evinizle ilgili bazı yasal yükümlülüklerinizi başlatmanız gerekiyor. Bu aşamada öncelikle evinizin tapusunu devraldığınız andan itibaren ilgili belediyeye başvurarak emlak vergisi beyanında bulunmalısınız. Sonrasında Zorunlu Deprem Sigortası için DASK poliçesi yaptırmalısınız. Eğer evinizi banka kredisiyle aldıysanız, borcunuz bittikten sonra bankayla iletişime geçerek evinizin ipoteğini kaldırabilirsiniz.
Taşınmadan önce mutlaka yapmanız gereken 5 şeyi öğrendiğinize göre yeni evinizi aramaya başlayabilir, size en uygun satılık ve kiralık ev ilanlarına milliyetemlak.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tarih :
21.04.2017
Okunma Sayısı :
401